Czesław Miłosz - życiorys
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Lata 1980-2004

Otrzymanie przez Miłosza literackiej Nagrody Nobla w roku 1980 jest przełomem w jego dotychczasowym życiu, zarówno osobistym, jak i literackim. Wtedy to w Polsce po raz pierwszy od 1945 roku (czyli po 35 latach!) zostają wydane tomiki jego poezji. W następnym roku poeta odwiedza Polskę po 30-letniej nieobecności w ojczyźnie. Polskę odwiedza ponownie w 1989 r. Podczas tych wizyt otrzymuje tytuły honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Coraz częściej bywa w Polsce. Bardzo ważna jest także jego wizyta na rodzinnej Litwie w 1992 r. Otrzymuje tam tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. W 1993 r. na stałe osiada w Krakowie.

Przez ostatnie dziesięć lat życia Miłosz intensywnie pisze. W 1998 roku wydaje „Pieska przydrożnego”, za którego otrzymuje nagrodę Nike. Kolejne tytuły jego tomików to: „To” (2000), „Druga przestrzeń” (2002), „Orfeusz i Eurydyka” (2002).

Miłosz umiera w Krakowie 14 sierpnia 2004 roku. Po swojej śmierci został przez niektóre osoby związane z „Naszym Dziennikiem” oskarżony o „antypolskość”, „antykatolicyzm” i „marksizm”. Takim opiniom zdecydowanie sprzeciwiło się wielu przedstawicieli polskiej kultury, twierdząc, że opierają się one na wyrwanych z kontekstu wypowiedziach i świadczą o niezrozumieniu twórczości artysty.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Zniewolony umysł – streszczenie
2  Obraz „zniewolenia” społeczeństwa polskiego w powieści
3  „Zniewolony umysł” jako parabola literackaKomentarze
artykuł / utwór: Czesław Miłosz - życiorys


  • Bardzo ciekawe, lecz odrobine za długie. Podziwiam autora tej pracy za wykazanie się wiedzą o Czesławie Miłoszu. BrAwO dLa AuToRa PrAcY!!!!!!!!!!!!!!!!
    michalka (mis9510 {at} wp.pl)

Tagi: